• Sun. Oct 25th, 2020

हिमालयन ट्रिबुन

चाखलाग्दा खबर, विश्लेषणात्मक बिचार

आफ्ना नागरिक स्वदेश फर्किंदा रोग भित्रिन्छ भन्ने जस्ता कारणले राष्ट्र पिठ्युँ फर्काएर बस्न मिल्दैन

ByHT

May 18, 2020
Spread the love

विष्णु रिजाल ।

आफ्ना नागरिक स्वदेश फर्किंदा रोग भित्रिन्छ, बेरोजगारी थपिन्छ वा खाद्य संकट आउँछ भन्ने जस्ता कारणले कुनै पनि राष्ट्र पिठ्युँ फर्काएर बस्न मिल्दैन । सीमामा हजारौँ नागरिक जम्मा भइसकेका छन् । भारतमा पनि प्रवासी श्रमिकका समस्या उस्तै छन् । आफ्ना नागरिकलाई स्वदेश ल्याउने, सीमामा क्यारेन्टाइन बढाउने, पीसीआर गर्ने र घर पठाउनेमा ध्यान केन्द्रित आवश्यक छ । यही नै राज्यको अहिलेको दायित्व हो ।

यसका लागि प्रदेश सरकार र नेपाली सेनालाई परिचालन गर्नुपर्छ । दुई महिनासम्म सीमामा दुई चार लाख मानिस राख्न सक्ने गरी क्वारेन्टाइन व्यवस्था भइसक्नुपथ्र्यो । समस्या अझै चर्किने निश्चित छ । त्यसैले क्वारेन्टाइन बनाउन ढिलो नगरौँ । मानिसहरुलाई त्यहाँ बस्न प्रेरित गरौँ ।
चीन, भारत, जर्मनी र अमेरिकाले केही स्वास्थ्य सामाग्री दिएका छन् । सेनाले पनि चीनबाट पहिलो खेप सामग्री भित्र्याएको छ । निजी क्षेत्रबाट पनि केही सामग्री आएको छ । व्यापक मात्रामा सीमावर्ती क्षेत्रमा परीक्षण बढाउनुको विकल्प छैन ।

मूल सीमा नाकाबाट सहज तरिकाले मानिसहरुलाई आउन नदिँदा चोर बाटोबाट छिर्छन् र जोखिम झन् बढ्छ भन्ने पुष्टि भइसकेको छ । त्यसैले पहिले सीमामा आइसकेका र आउनसक्ने भारतमा रहेका प्रवासी नेपालीहरु र त्यसपछि विभिन्न ठाउँमा रहेका नेपालीहरुका समस्यामा ध्यान केन्द्रित आवश्यक छ ।

HT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *