• Fri. Oct 30th, 2020

हिमालयन ट्रिबुन

चाखलाग्दा खबर, विश्लेषणात्मक बिचार

भारतका सार्वजनिक वितरण मन्त्री पासवानको निधन

ByHT

Oct 8, 2020
Spread the love

भारतका उपभोक्ता मामिला, खाद्य तथा सार्वजनिक वितरण मन्त्री रामविलास पासवानको निधन भएको छ । मन्त्री पासवानका छोरा तथा लोक जनशक्ति पार्टीका अध्यक्ष चिराग पासवानले ट्विटरमार्फत बुवाको निधन भएको जानकारी दिएका छन् ।

उनी लामो समयदेखि बिरामी थिए । हालसालै मुटुको अप्रेसन गराएका केन्द्रीय मन्त्री पासवानको दिल्लीस्थित एस्कर्ट्स अस्पतालमा उपचारका क्रममा मृत्यु भएको भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । उनी ७४ वर्षका थिए । ५ दशकदेखि भारतीय राजनीतिमा सक्रिय रहेका पासवान भारतका प्रमुख दलित नेतामा गनिन्थे ।

८ पटक लोकसभा सदस्य बनेका पासवान पछिल्लो पटक भने राज्यसभा सदस्य रहेका थिए । यसअघि उनले रेल, सञ्चार तथा सूचना प्रविधि, खनिजलगायतमा महत्वपूर्ण मन्त्रालयको जिम्मेवारी सम्हालेका थिए । पासवान कांग्रेस नेतृत्वको युनाइटेड प्रोग्रेसिभ अलायन्स(यूपीए) र बीजेपी नेतृत्वको नेसनल डेमोक्रेटिक अलायन्स(एनडीए) दुवैमा रहेर काम गरेका छन् ।

तर पछिल्लो पटक उनका छोरा चिरागले लोक जनशक्ति पार्टी बिहार एनडीएमा गठबन्धनबाहिर रहेर विधानसभा चुनावमा उत्रिने बताएका छन् । संयुक्त समाजवादी पार्टीबाट राजनीतिक यात्रा सुरु गरेका पासवान पछि जयप्रकाश नारायण नेतृत्वको लोकदलको महासचिव भए । सन् १९७५ मा इमर्जेन्सीका बेला जेल परेका पासवान जेलबाट छुटेपछि जनता दलमा संलग्न भए ।

सन् २००० मा जनता दलबाट फुटेर उनले लोक जनशक्ति पार्टी गठन गरेका थिए । सन् २००४ को लोकसभामा उनले कांग्रेस नेतृत्वको यूपीएसँग मिलेर चुनाव लडेका थिए । सन् २०१४ पछि भने उनको पार्टी बीजेपी नेतृत्वको एनडीए गठबन्धनमा रहेको छ ।

 

HT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *