• Tue. Oct 27th, 2020

हिमालयन ट्रिबुन

चाखलाग्दा खबर, विश्लेषणात्मक बिचार

बेलायतमा कोभिडविरुद्ध बीसीजी खोपको परीक्षण

ByHT

Oct 13, 2020
Spread the love

बेलायतमा कोरोना संक्रमणबाट बचाउन संक्रमितलाई बीसीजी खोपको परीक्षण सुरु गरिएको छ । बेलायती वैज्ञानिकहरूले कोरोना संक्रमणबाट बीसीजी खोपले काम गर्न सक्छ कि भनेर परीक्षण सुरु गरेका हुन् । सन् १९२१ मा क्षयरोग नियन्त्रण गर्न तयार गरिएको खोप परीक्षण गर्न लागिएको हो कोरोनामा पनि यो उपयोगी हुने केही प्रमाण फेला पारेको उनीहरूले बताएका छन् ।

युनिभर्सिटी अफ एक्सेसरको उक्त ‘ट्रायल’ मा एक हजार जनाले भाग लिँदै छन् । यो खोपमा कुनै पनि संक्रमणविरुद्ध प्रतिरोधात्मक क्षमता उच्च बनाउने गुण रहेको बताइन्छ । त्यसै कारण कोरोनासँग लड्न पनि फलदायी हुने आकलन गरिएको बीबीसीले उल्लेख गरेको छ ।

बीसीजी खोपका कारण क्षयरोग रोकथाम मात्र नभई बेलायतमा नवजात शिशुलाई निमोनियाजस्ता रोगबाट समेत जोगाउन सघाएको अध्ययनले पुष्टि गरेको छ । दक्षिण अफ्रिकामा यसले नाक, घाँटी र फोक्सोमा हुने संक्रमण ७३ प्रतिशत घटाएको पाइएको छ ।

BCG: Can a vaccine from 1921 save lives from Covid-19?

HT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *