अमेरिकामा घरेलु बन्दुक उत्पादनमा रोक लगाउने उद्देश्यले कार्यकारी आदेश जारी

Spread the love

दर्ता नभएकाले पत्ता लगाउन नसकिने भन्दै राष्ट्रपति जो बाइडनले अमेरिकामा ‘गोस्ट गन’ भनेर चिनिने घरेलु रूपमै उत्पादन हुने बन्दुक प्रयोग रोक्न लक्षित निर्देशन जारी गरेका छन् ।

बन्दुकबाट हुने हिंसा देशमा महामारी भएको र अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमै लज्जाको विषय भएकाले यसलाई रोक्नु पर्ने राष्ट्रपति बाइडनले बताएका छन् । बाइडनले नयाँ निर्देशन कार्यकारी आदेश मार्फत् लागु गराँउदैछन् जसको अर्थ कङ्ग्रेसले यसलाई स्वीकृत गर्न जरुरी छैन । नयाँ आदेशमा निश्चित बन्दुकहरूबारे नियम तय गर्ने, पृष्ठभूमिबारे जाँच बढाउने र स्थानीय रूपमा हिंसा हुनबाट रोक्ने जस्ता विषयवस्तु समावेश गरिएको छ । यद्यपि राष्ट्रपतिका लागि यो सहज कार्य भने हुने छैन ।

हतियार राख्न पाउने अधिकार अमेरिकी संविधानको दोस्रो संशोधनले सुनिश्चित गरेको छ र कैयौँ मानिसहरूले बन्दुक नियन्त्रण सम्बन्धी कानुन आफ्नो संवैधानिक अधिकार माथिको उल्लङ्घनका रूपमा हेर्ने गरेका छन् । बुधवार साउथ क्यारोलाइनामा भएको गोली प्रहारमा पाँच जनाको मृत्यु भएको थियो ।

घटनामा एकजना पूर्व एनएफएल खेलाडी फीलीप एडम्स जिम्मेवार रहेको बताइएको छ । त्यस्तै मार्च महिनामा पनि अमेरिकामा दुईवटा बन्दुक आक्रमण भएका थिए जसमा कुल १८ जनाको मृत्यु भएको थियो । ह्वाइट हाउसको रोज गार्डेनबाट बोल्दै बाइडनले अमेरिकामा बन्दुकबाट हरेक दिन १०६ जनाको मृत्यु हुने बताए ।

उनले साउथ क्यारोलाइनाको घटनामा मारिएकाहरूको परिवारलाई समवेदना पनि जनाए । बाइडनले जारी गरेको कार्यकारी आदेश अनुसार सरकारले ३० दिनभित्र घरेलु स्तरमै उत्पादन गर्न सकिने बन्दुकहरूको सङ्ख्या घटाउनका लागि नयाँ प्रावधानहरू प्रस्ताव गर्नुपर्ने हुन्छ ।

बाइडनले यस्ता बन्दुकहरू आफैँ जोडजाड गरेर बनाइने हुँदा तीनलाई पत्ता लगाउन नसकिने पनि बताए । बन्दुक बनाउनका लागि आवश्यक पर्ने सामग्री किन्नेहरूको पनि पृष्ठभूमि नहेरिने गरिएको उनले जानकारी दिए ।

विज्ञहरूले आपराधिक घटनाहरूमा घरेलु स्तरमै उत्पादन गरिएका बन्दुकहरूको प्रयोग हुने क्रम बढेको बताएका छन् । लस एन्जलसमा नियन्त्रणमा लिइएका ४० प्रतिशतभन्दा बढी बन्दुकहरू घरेलु स्तरमै उत्पादन गरिएको पाइएको सङ्घीय अधिकारीहरूले जनाएका छन्।

 

HT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

आफ्नो बलमा किन गर्दैन राजनीति माओवादी ?

२०७७ चैत्र २७, शुक्रबार ०८:३४
Spread the loveकेशवप्रसाद भट्टराई । सधैँ अर्काको बलमा, अर्काको बुईमा बसेर मात्रै उसले राजनीति धान्दै आएको हो । उसलाई भारत, अमेरिका,चीनले ’ल हामी भयौँ ’भनेर भरपर्दो आश्वासन नदिएसम्म, आदेश नदिएसम्म र काङ्ग्रेसले पूरै काँध नथापिदिएसम्म उस्ले ओली सरकारलाई दिएको विश्वासको मत फिर्ता लिने राजनीतिक ह्याउ पनि प्रदर्शन गर्न सक्दैन । […]